Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil205 
Bugün Çoğul787 
Toplam Tekil 2249052 
Toplam Çoğul5017257 
Ip 44.192.94.86

VAN HAVA DURUMU

VAN
Adır Köyü Hakkında Bilgi

Adır Köyü Hakkında Bilgi

Tarih 05.Nisan.2010, 19:52 Editör harunebiri

Adır Köyü, Van ilinin Merkez ilçesine bağlı ve 40 km uzaklığında bir köydür.

 Adır Köyü (Yaylıyaka), Van

Yaylıyaka, Van ilinin Merkez ilçesine bağlı ve 40 km uzaklığında bir köydür.

Tarihi urartu dönemine dayanmaktadır. Köyün adı Kürtçe'de suyun hırçınlığı anlamına gelen Avdır'dan gelir. Günlük kullanımda bu "v" harfinin düşmesiyle Adır halini almış ve halen köy Adır olarak bilinmektedir. Cumhuriyetin kurulmasından çok sonra köyün adı Yaylıyaka ismini almıştır.

Kültür

Yaylıyaka Köyü'nün mutfağında Van mutfağında bulunan bütün eşsiz tatları bulabibilirsiniz. Bunlardan ;

1-Kahvaltılık      : mırtoğe , otlu peynir, kaymak, köy yumurtası, tere yağı, gıncırok,
2-Ana Yemekler: helise, keledoş, dolma, dut yaprağı sarması, kızartılmış yeşil bakla, gırar sıve, fırında inci kefal,
3-Çorbalar         : ayran aşı
     
       Turizm açısından köy büyük bir potansiyele sahiptir fakat yatırımların olmaması turist sayısının az olması bu potansiyelin ekonomiye etkisini engellemektedir.Van Gölü kıyısında yaklaşık 7km uzunluğunda kıyısının olmasıda ve bu kıyının yaklaşık %75'nin kıyı turizmine elverişli olması yaz döneminde günü birlikte olsa yerli turizme hizmet vermektedir. Köye ait ve köye yaklaşık 1km açıkta bulunan Adır Adasının da turizme açılması ve burada bulunan kiliselerin restore edilmesi özellikle kültür turizmi açısından hem yerli hemde yabancı turistleri çekecek ve köy halkına yeni bir iş alanı ve istihdam sağlayacaktır.

Coğrafya

     jemorfoljik ve jeolojik açıdan değerlendirildiğinde köy Van Gölü tektonik çöküntüsü üzerinde göl sularınan ulaşamadığı ve muthemelen üst taraftan akan akarsuyun getirdiği alüvyonların biriktiği küçük bir delta ovasına kurulmuştur.Van merkezine 40 km uzaklıktadır.Van Gölü'nün kıyısında bulunup eşsiz manzarasıyla göz doldurmaktadır.

İklim

       Yaylıyaka Köyü öncelikle Türkiye'nin büyük bir bölümünde etkili olan kurak ve yarıkurak iklimin etkisi altındadır.Bu kurak iklimin etkisi altında karasallık etkili iken köyün çevresine göre çukurda kalması ve göle yakın olması kısmende olsa ılıman bir etki hissedilir. İran-Turan Fito coğrafya bölgesine giren köyün yaylasında ve meralarında yazın sararan otlar yetişirken ağaç türleri olarak da akkavak, akasya, karaağaç, iğde ve endemik olarak sayıları sadece 4 tane olan değişik bir ağaç türü de bulunmaktadır.bu konuda bir ön çalışma yapan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğencisi Davut ALTUN bu türün muhtemelen son buzul çağı Würmünde kuzeydeki daha nemli bölgelerden güneye göçettiklerini belirtmiştir.Çalı türü olarak da kuşburnu, kızılcık, yetiş mektedir. Kültür bitkileri olarak da; elma, armut, kayısı, üzüm, şeftali, erik, dut, badem, kiraz, vişne, fındık, ceviz yetiştirilir.

Nüfus : Tahminen 750-800
Ekonomi

     Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmakla birlikte çoğunluk inşaatta çalışmaktadır.yeni nesil gençlerin eğitime yönelmesi ve köyde Doktor ve Öğretmen vb. branşlarda gençlerin çıkması köyün geleceğinin bir yönde iyileşeceğinin sinyallerini vermektedir. Köyde kültür ürünü yetiştiriciliğide önem kazanmaktadır yetiştirilen ürünler;  elma, armut, kayısı, vişne, kiraz, dut, şeftali, üzüm, fındık bunlardan; Elma ve kayısı dışında diğerlerinin bir ekonomik getirisi yoktur.Sebze yetiştiriciliği köyde bostan yerlerde adı verilen ve sadece kendi ihtayaçlarını karşılamak için üretimi yapılmaktadır. Bostanlarda yetiştirilen sebze ve baklagillerde köy halkı tarafından turşu, konserve, salça vb yapılmaktadır bunlarda yine kendi ihtiyaçları için yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
> 2019 - mahmut koltas
> 2014 - mehmet uçkan
> 2009 - mehmet uçkan
> 2004 - mehmet elçi
> 1999 - mehmet elçi
> 1994 - mehmet elçi
> 1989 - mehmet elçi
> 1984 - mehmet elçiAltyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu şebekesi var fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. asfaltı düzgün yapılamadığından. şuan için asfalt yoldan bahsetmek pekde mümkün değildir.
 
Turistik Yerleri: 
 
Adır Adası ve Kilisesi:
   Köye Yaklaşık 1 km uzaklıktaki Tewleder Mezrasından Adır Adası’nın güney yönünde aynı adlı kilise görülüyor. Manastır 1305 yılında kurulmuş, daha sonra 1621 yılında St. Georges Kilisesi, 1766’da jamatoun ve şapel eklenmiş. Yakın sahilinden veya Van İskelesi’nden tekne kiralayarak ulaşılıyor.
 
     Bir Doğa Harikası Olan Adır Köyü Doğa Turizmi ve Hafta Sonları Piknik Bölgesi Arayanlar İçin Düşünmeden Uğrayabilecekleri Bir Köy...herkesi Bekliyoruz....
 
adirli.com

Bu haber 15051 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köy Tanıtım

Satılık ve Kiralık Bürolar...

Satılık ve Kiralık Bürolar... yeni yapılmış iş merkezinde Avukatlar ın yoğun kaldığı 2+1 ve 3+1 sıfır bürolar...

Lim Manastırı (Tewledér)

Lim Manastırı (Tewledér) Lim/Lim Anabad Manastırı , adaların en büyüğünde inşa edilmişti ve daha 884'te varlığı biliniyordu .Ugradığı tü...

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi