Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil224 
Bugün Çoğul976 
Toplam Tekil 2249071 
Toplam Çoğul5017446 
Ip 44.192.94.86

VAN HAVA DURUMU

VAN
Hayırlı Ramazanlar...

Hayırlı Ramazanlar...

Tarih 03.Haziran.2016, 17:07 Editör harunebiri

Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır.

Bismihi Teala

Kamil tüm hamdler ve övgüler Rab Teala’ya mahsustur. Selam ve salât efendimiz Muhammed Mustafa’ya, âline, ashabına ve kıyamete dek tüm mü’minlerin üzerine olsun.

Yine Allah’a hamd olsun, ramazan ayına vardık; ramazandayız. Rabbimize sonsuz hesapsız sena ve şükür olsun.

Evet, ramazan ayı Kur’an ayıdır. Zira Kur’an-i Kerim ramazan ayında nazil olmaya başladı. Kur’an-i Kerim en çok bu ayda okunur, bu ayda yaşanır. Cami ve mescitlerde Kur’an bülbülleri bir araya gelir Kur’anı okurlar. Tıpkı gönüllerin sevgilisi Abdullah’ın oğlu Resulullah Muhammed ile namus-ul ekber Cebrail bir araya gelip Kur’an-ı okuyup mütaala etmek üzere bir ara gelmeleri gibi bir araya gelirler. Her an ve vakit radyo ve televizyonlar Kur’an a ses oluyorlar. Kur’an’ın sesine ses veriyorlar. Kur’an-i Kerimle ramazan ayını süslüyor İslam ümmeti. Öyle ki Müslümanlar ramazan ayında Kur’an-i Kerim okumasında birbirine meydan okuyup yarışa dahi girerler. Bundandır, ramazan ayına Kur’an ayı diyoruz; Öyle ise sevgi dolu bir gönül tatlı bir dille ramazanınız, Kur’an ayınız mübarek olsun diyoruz.

Evet, ramazan ayı rahmet ve merhamet ayıdır. Zira ramazan ayında bütün ihtişamıyla rahmet ve merhamet yeryüzünün her yerinde kendisini gösteriyor, arzı endam ediyor. Bu ayın bereket çeşmesinden boşalan rahmet ve merhamet vesilesiyle fakirler hatırlanıyor. Hem binlerce belki yüzbinlerce insan bu rahmet ayının hatırına merhamet kuşanırcasına, merhametle kalkıp oturuyorlar. Rahmet ve merhamet günden güne, oruç oruç vücut buluyor ve cihanı adım adım geziyor. Bu şekilde açları doyuruyor, yolcuları uğurluyor, düşşleri kaldırıyor ve diyardan diyara rahmet ve merhameti tanıtıyor, yayıyor, mücessemleştiriyor; ramazan. Öyle ise rahmet ve merhameti kuşanmış bir gönülle ve tatlı bir dille ramazanınız, rahmet ve merhamet ayınız mübarek olsun, diyoruz.

Evet, ramazan sabır ve sebat ayıdır. Zira ramazan ve oruç sabır taşlarıdır. Doymayan midenin askerlerine ve nefsin sonu gelmez isteklerine karşı ramazan sabır ve sebat surlarını, duvarlarını inşa eder. Ve sabır ve sebat surları insanla serkeş nefsinin heva ve hevesatı arasına sınırlar koyar. Ramazan ve oruç sabır ve sebatla meydan okuyuştur, nefse. Sanki “ey başıboş nefsim! Seni dinlemiyorum, dediğini yapmıyorum. Rabbimin emrine amadeyim. Sen kim oluyorsun ki seni dinleyeyim ve çürük isteklerinin peşine düşeyim”der gibi.

Evet, ramazan ayı ihlâs ayıdır. Zira oruç öyle bir ibadet ki Rab Teala “Oruç benim içindir, ecridir bana aittir” demiştir. Onun için ramazan ayı samimiyet ayıdır. İkiyüzlülük ve riya uzaktır; ihlâs ayına, samimiyet ayına. Oruç ruhu ve cesediyle samimiyeti, ihlâsı yaşatır, yaşattırır.

Oruçlu olanın Allah’ın yanında kıymeti o kadar fazladır ki oruçlunun ağız kokusu misk kokusu mesabesindedir.

Ramazan bereket ayıdır. Zira bereket ayı vesilesiyle birin yemeğini iki, ikinin yemeğini üç, üçün yemeğini dört yer. Bereket ayında bereket fakirlerin sofrasına konar, infak eden zenginlerin mallarına konar. Fakirler şükr ettikçe doyar, zenginler hak uğrunda dağıttıkça malları artar.

Ramazan ayı, taat ve ibadet ayıdır. Öyle ki bu aya has ibadetler vardır. Namaz kılmayan, cami yolunu bilmeyen, infak için elleri ceplerine gitmeyen birçok kişi bu ayda gerçek manada dirilirler. Rablerinin yoluna girerler, çoğu da ibadetin tatlılığını tattıktan sonra artık bu yoldan dönüş yapmaz.

Ramazan ayı, hesap sormanın ve vermenin ayıdır. İttikaf, tefekkür ve nefse kaldırmanın ayıdır. Çaresizlerin ve düşüklerin halini bilme ve anlama ayıdır. Ramazan ayı, cömertliğin ayıdır. Yetim ve öksüzlere rahmet elini uzatmanın ayıdır. Gerçek kardeşliğin ayıdır.

Ramazan ayı, ağlama ayıdır. Acziyet ayıdır, nefsin alçaltmanın garibanlaştırmanın ayıdır.

Ramazan ayı, nizam ve düzen ayıdır. Fakirle zenginin beraber aç kalmaları açısından eşitliğin ayıdır. Adaletin ayıdır.

Ramazan ayı, kurtuluşun ayıdır. Bolluk ayıdır, zafer ayıdır, olgunlaşma ayıdır.

Ramazan ayı, Muhammed Mustafa’nın ayıdır. ahir zaman peygamberinin ümmetinin ayıdır.

Ramazan ayı, Ebu bekr’in doğruluğunun, doğrulayıcılığının ayıdır.

Ramazan ayı, Ömer bin Hattab’ın adaletinin, cesaretinin ve yiğitliğinin ayıdır.

Ramazan ayı, Osman bin Affan’ın zünnureyliğinin, hilminin, cömertliğinin ve Kur’ana sevdasının ayıdır.

Ramazan ayı, Ali bin Ebu Talib’in ilminin, ehli beytten oluşunun, bilirkişiliğinin ve aslanlığının ayıdır.

Ramazan ayı, ğün yıldızları mesabesindeki Resulullah’ın arkadaşlarının ayıdır.

Ramazan ayı, peygamberlerin babası Hz İbrahim’in dostluğunun ayıdır.

Ramazan ayı, İsa’nın, Musa’nın, Davut’un, Süleyman’ın ayıdır.

Ramazan ayı, Âdem’in, Şit’in, İdris’in ve sıratel müstakim üzerine gönderilen yüz yirmi dört bin peygamberin ayıdır.

Ramazan ayı, aşkın sevdanın ayıdır. Sevginin, muhabbetin ayıdır. Kıymet ve saygı sahibi her şeyin ayıdır.

Ramazan ayı, özgürlüğün/hürriyetin ayıdır. Başta şeytan ve nefsin elinden kurtuluşun sonrada devrin zalimlerinin zincirlerinden azad olmanın ayıdır.

Hak ve hukukun, milletlerin geleceğinin, kurtuluşunun, haklarının ayıdır.

Esirlerin başkaldırışının, mazlum ve mustaz’af gönüllerin zaferi tadışının ayıdır.

Hizmet ve çalışmanın ayıdır. Cebrailin davasının uğrunda koşmanın ayıdır.

Müslümanların tüm yeryüzünde görünmesinin ve varlıklarının ayıdır.

Evet, biz biliruz artık cihanın tüm milletleri de bilsin. Ramazan coşkudur, sevinçtir, mutluluktur, vuslattır. Özgürlüktür, adalettir. Nizamdır, düzendir. Başkaldırıdır, itaattır.

Ramazan yeni bir devrin kapısıdır, hüriyetin kapısıdır. Bu münasebetle tekrardan Kur’an, rahmet, bereket, merhamet, izzet, özgürlük, ibadet, namaz, şükür, oruç, sabır ve sebat ayınız mübarek olsun.

Muhsin CANAN /

Bu haber 3766 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Özel Günler

Ramazan Bayramı 2022

Ramazan Bayramı 2022 Bayramınız kutlu olsun.

Bayram Namazına Davet

Bayram Namazına Davet Bayram Namazına Davet

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi