Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil156 
Bugün Çoğul536 
Toplam Tekil 2250519 
Toplam Çoğul5024582 
Ip 3.235.228.219

VAN HAVA DURUMU

VAN
Lim Manastırı (Tewledér)

Lim Manastırı (Tewledér)

Tarih 21.Kasım.2013, 12:56 Editör harunebiri

Lim/Lim Anabad Manastırı , adaların en büyüğünde inşa edilmişti ve daha 884'te varlığı biliniyordu .Ugradığı tüm yıkımlara, özellikle 1538'de eyalet valisi tarafından ateşe verilmesine rağmen, Lim 17. yüzyılın ikinci yarısında başlatılan Ermeni kültür rönesansından sonra son derece önemli bir rol oynadı.

Lim Manastırı (Adır Adası)

Bu Fotoyu Büyütmek İçin Resme Tıklayınız...
  

Günümüzdeki Aynı Açıdan Fotoğrafı...

 Lim/Lim Anabad Manastırı , adaların en büyüğünde inşa edilmişti ve daha 884'te varlığı biliniyordu .Ugradığı tüm yıkımlara, özellikle 1538'de eyalet valisi tarafından ateşe verilmesine rağmen, Lim 17. yüzyılın ikinci yarısında başlatılan Ermeni kültür rönesansından sonra son derece önemli bir rol oynadı.

   Manastırın ünlü scriptoria'sı sayesinde, Ortaçağ Ermeni edebiyatına ait pek çok eser tamamen yok olmaktan kurtulmuştu, ne yazık ki bu eserlerden yanlızca bir tanesi günümüze ulaştı . Gduts'taki gibi , manastırın "dışarıdaki evi" kıyıda bulunuyordu, bir de Surp Kristapor'a adanmış eklentisi vardı


  Başka Bir Açıdan (ERMENİSTAN' DAN GELEN FOTO)

    Van Gölü çevresi binlerce yıldır çeşitli uygarlıkların oluşturduğu maddi kültür değerlerinin zenginliği bakımından adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. Bu özelliği nedeniyle Van ve çevresi 1827'li yıllardan itibaren Avrupalı gezginlerin, birçok yerli ve yabancı bilim adamının ilgi odağı haline gelmiştir. Aynı ilgi günümüzde de kesintisiz sürmekte, bilimsel araştırmalar ve arkeolojik kazılar devam etmektedir.
 
    İşte bu maddi kültür değerlerinin Lim Manastırını bünyesinde barındıran tarihi ve turistik yerlerden birisi de Adır Adasıdır. Ada Van-Erciş karayolunun 40. kilometresinde, kıyının yol ile kavuştuğu yerden yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Van merkeze bağlı Adır (Yaylıyaka) Köyü Tewleder (Döşeme) mezrasından 10 dakikalık bir motor yolculuğu ile ulaşım sağlanabilmektedir.
 
    Aziz Gregorios Lusavoriç'in çalışmaları sonucu IV. yüzyılda bölgeye yayılan Hristiyanlık XX. yüzyıl başına kadar yaşamını sürdürmüştür. Müslüman devletler zamanında dini inaçlarını serbestçe yaşayan Hristiyanlar'dan "Sadık Teba" olarak adlandırılan Ermenilere, Osmanlı idaresi zamanında da geniş bir inanç hürriyeti tanınmıştır. Bu serbestiyet içerisinde Hristiyanlar birçok yerde manastır ve kilise inşa etmiştir.
 
   Yerleşim merkezlerinde uzakta kurulan, dini eğitim ve öğretimin yapıldığı ve elyazma kitapların yazıldığı manastırlardan biri olan Adır Adasındaki Lim Manastır'ının inşası XIV. yüzyılda din adamı I. Zakariya tarafından 1305'de gerçekleştirilmiştir. 1310 tarihli el yazma bir kitapta: " Bu kiliseyi 1305 yılında görkemli bir şekilde Zakariya yapmıştır." ibaresi vardır. Kuruluşundan itibaren elyazma kitapların yazıldığı önemli merkez olan manastır, 1534 tarihinde Safevi Hükümdarı Şah Tahmasp tarafından tahrip edilerek kapatılmıştır. 1621'de Moks'lu Nerses öğrencileriyle adaya yerleşmiş ve Aziz Georges Kilisesi'ni inşa etmiştir. XVII. yüzyılda manastır hayatı canlanmış ve tekrar elyazma kitapların yazıldığı merkez konumuna gelmiştir. Ön giriş mekanı olan Jamatonun ve Şapelin yapım tarihi ise 1766'dır.
 
  Adanın güneyinde kurulmuş olan manasıtırın; Aziz Georges Kilisesi, Aziz Sion Şapeli, çan kulesi, keşiş hücreleri, okul ve iskeleden oluştuğu bilinmektedir. Ancak manastırdan günümüze Aziz Georges Kilisesi'nin giriş kısmının kuzeyindeki tonozlu bir mekanı jamaton ve Aziz Sion Şapeli ulaşmıştır.
 
  Günümüzde yıkık olan Aziz Georges Kilisesi'nin serbest haç planlı olduğunu eski çizimlerden öğrenmekteyiz. 1.90 x 1.60 m. ölçülerindeki tonozlu mekan kilisenin batı haç kolundan kalmıştır.
 
   Batı haç kolu aynı zamanda jamatondan kiliseye giriş kapısının açıldığı yerdir. Beyaz kalker taşıyla kaplı kilisenin beden duvarları yaklaşık 1.00 m.kalınlığındadır. Tonozlu mekanının üst kısmında yer alan üç sıra halindeki silmeler dikkat çekicidir. Süsleme olarak silmelerde üç sıra halinde niş motifleri bulunmkatadır.
 
  Kilisenin batı girişinde bitişik olarak yapılan jamaton dıştan 14 x 14 m. ölçülerinde kare bir plana sahiptir. İç mekanın ortasında yer alan yaklaşık 1 m. kalınlığında dört adet kare paye ve duvarlarda yer alan sekiz adet duvar payesinin taşıdığı sivri kemerlerin üzerine oturan pandantif geçişli dokuz adet kubbe, üst örtüyü oluşturur. Yapı dıştan kırma çatılıdır ve taş plaklarla kaplanmıştır. Jamatonun zemini içten ve dıştan yaklaşık 1.50 m. kadar yükselmiş durumdadır. Bugün moloz taşlarla örülerek kapatılmış bulunan 1.30 m. enindeki sivri kemerli giriş kapısı batı duvarının tam ortasında yer almaktadır. İç mekanın  kuzeydoğu köşesinde ise şapele geçiş kapısı vardır. Doğu duvarı kısmen yıkılmıştır. İç mekanın aydınlatılması dört cephede açılan 11 (onbir) adet mazgal pencere ile sağlanmaktadır..
 
   Yapının dış cephelerinde, batı giriş kapısı hariç hiçbir süslemeye rastlanmaz. Batı cephede yer alan giriş kapısı iki sıra halinde işlenmiş mukarnas dizisi ile süslenmiştir. İç mekandaki tek süsleme elemanı duvar tekniğinde olup 1 m. kalınlığa sahiptir.
 
    Aziz Sion Şapeli Janotonun kuzeydoğu köşesine eklenmiştir. Mimari bir özellik arzetmeyen şapelin duvarları düzgün kesme taş malzemelerle kaplanmıştır.yapıda herhangi bir süsleme unsuru bulunmamaktadır.
  
 

Bu haber 7590 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köy Tanıtım

Satılık ve Kiralık Bürolar...

Satılık ve Kiralık Bürolar... yeni yapılmış iş merkezinde Avukatlar ın yoğun kaldığı 2+1 ve 3+1 sıfır bürolar...

Bruki Aşireti... TRT6 Belgesel

Bruki Aşireti... TRT6 Belgesel Brukileri konu olan güzel bir belgesel... iyi seyirler...

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi