Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil142 
Bugün Çoğul290 
Toplam Tekil 2252227 
Toplam Çoğul5028417 
Ip 44.200.40.195

VAN HAVA DURUMU

VAN
Adır Adası'ndaki Kilise Turizme Kazandırılacak

Adır Adası'ndaki Kilise Turizme Kazandırılacak

Tarih 17.Mart.2011, 13:59 Editör harunebiri

Van Valisi Münir Karaloğlu, birçok medeniyete beşiklik yapan Van'ın, gün yüzüne çıkmayan tarihi mekânlarını turizme kazandırmak için çalışma başlattı.

      Van Valisi Münir Karaloğlu, birçok medeniyete beşiklik yapan Van'ın, gün yüzüne çıkmayan tarihi mekânlarını turizme kazandırmak için çalışma başlattı. Karaloğlu, bozulmayan doğal yapısı, göl ve sahili ile bir tatil beldesini andıran adadaki Lim Kilisesi ve manastırda incelemelerde bulundu. Turizme açık olmaması nedeniyle ilkbahar aylarında martı gibi bir çok kuş çeşidine ev sahipliği yapan adanın bu özelliği ile bölge halkı tarafından 'Van'ın Kuşadası' olarak nitelendiğini belirten Karaloğlu, adayı turizme açmak istediklerini belirtti.

      Van Valisi Münir Karaloğlu, birçok medeniyete beşiklik yapan Van'ın, gün yüzüne çıkmayan tarihi mekânlarını turizme kazandırmak için çalışma başlattı. Bu amaçla ziyaretlerini sürdüren Vali Karaloğlu, Van Gölü üzerindeki en büyük adalardan biri olan Adır Adası'ndaki manastır ve kiliseyi turizme kazandıracaklarını söyledi. Karaloğlu, bozulmayan doğal yapısı, göl ve sahili ile bir tatil beldesini andıran adadaki Lim Kilisesi ve manastırda incelemelerde bulundu. Turizme açık olmaması nedeniyle ilkbahar aylarında martı gibi bir çok kuş çeşidine ev sahipliği yapan adanın bu özelliği ile bölge halkı tarafından 'Van'ın Kuşadası' olarak nitelendiğini belirten Karaloğlu, adayı turizme açmak istediklerini belirtti. Kilise ve manastırın defineciler tarafından kazıldığını gören Vali Karaloğlu, gördüğü manzara karşısında rahatsızlığını dile getirdi. Adır adasının Van gölünün en büyük adası olduğunu belirten Vali Karaloğlu, Van Gölü'nün en meşhur adasının Akdamar Adası olduğunu, ancak en güzel ve en büyük adanın ise Adır Adası olduğunu kaydetti. Adada Lim adı ile bir kilise ve manastırın olduğunu ifade eden Karaloğlu, ''Maalesef adada ve karşı kıyıda bir iskelemiz yok. İki tarafta birer iskele yaparak buraları ziyarete açmak istiyoruz.'' dedi. Adadaki manastır ve kiliseyi daha önce kötü amaçlı kişilerce ziyaret edildiğini belirten Karaloğlu, ''Kilise ve manastırda çok fazla tahribat yok ama defineciler tarafından çok kazı yapılmış. Bölgenin incelenebilmesi için öncelikle araştırma kazılarının yapılması gerekiyor. Kazı yapıldıktan sonra rölove ve restorasyon sürecine girilecek. En azından yapının bir kısmı ayağı kaldırılarak ziyarete açılacak.'' şeklinde konuştu.

ADAYA İLGİSİZ KALINMASI ENTERESAN

      Adır adasının doğal güzelliği bakımından Van Gölünün en güzel Adası olduğunu anımsatan Karaloğlu, şunları kaydetti: ''Adaya bu güne kadar ilgisiz kalınması enteresan. Adayı yapılacak iskelelerin bitmesinin ardından yerli ve yabancı misafirlerin ziyaretine açacağız ve artık ada çok fazla ilgi gören, Van'daki en önemli değerlerden bir tanesi olacak. Tabi ki buna ulaşabilmenin en baştaki yolu iskelenin yapılması. Bu nedenle iskele yapım çalışmalarına başlandı. Bittikten sonra kara ile ada arasında sefer yapacak daha nitelikli tekneler yapılacak. Buraya gelecek olan misafirlerimiz modern teknelerle adaya gidebilecekler. Bu kadar güzel bir adanın ıssız bir şekilde terk edilmesi yüreğimizi acıtıyor. Burasını Van'ı tanıtan ve Van'ın en önemli markaları haline getireceğiz.''

Bu haber 3975 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Basında Biz

Van'ın Yaylıyaka köyü artık yok! (AA)

Van'ın Yaylıyaka köyü artık yok! (AA) Anadolu Ajansının Haberi

Ulusal ve Yerel Basında Adır Köyü

Ulusal ve Yerel Basında Adır Köyü Köyümüzün Ulusal ve Yerel Basında Çıkmış Haberleri

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi