Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil149 
Bugün Çoğul396 
Toplam Tekil 2250512 
Toplam Çoğul5024442 
Ip 3.235.228.219

VAN HAVA DURUMU

VAN
Bir Kutsal Yolculuk... Hacc...

Bir Kutsal Yolculuk... Hacc...

Tarih 04.Ekim.2011, 20:22 Editör harunebiri

Köylümüz Mela Abdulmecit KAYAR' dan Hac üzerine Güzel bir yazı

            Hac İslam dininin beş temel esasından biridir. Hicretin 9.yılında farz kılınmıştır. Hem mali hem bedeni bir ibadettir. Bu ibadet ergenlik çağına ermiş akıllı sağlıklı hür ve gücü yeten her Müslümana farzdır. Yüce Allah Kur’an-ı kerimde ‘’gücü yetip de oraya ulaşabilen insana Allah için beytullah’ı hac etmesi gereklidir.(ali-İmran 94) buyurmaktadır.

            Müminlerin gayesi, Allah’ın rızasına ermektir. Onları bu gayeye ulaştıracak amellerden biride hac ibadetidir. Nitekim Hz. Peygamber(sav)bir hadisi şeriflerinde: ’günahtan ve noksanlıklardan uzak makbul bir haccın karşılığı ancak cennettir. Buyurmuştur. Lebbeyk… allahümme lebbeyk… Sana geldik… sana sığındık emret allahım… buyur. Allahım… Senin hiç bir ortağın yoktur. Senin yasalarına eş hiçbir yasa yoktur emir senindir hüküm senindir. Emret allahım yalnız senin emirlerine uyar yalnız sana ibadet ederiz. Yalnız seni tesbih eder, yalnız seni zikrederiz. Bu bayramla birlikte yalnızca seni anmaya seni duymaya senin misafirin olmaya geldik. Senin evine sığındık. Senin beyti Haran’ına koştuk. Artık senin evindeyiz senin misafirlerindeniz sana emanetiz senin kereminle senin nimetlerinle ve senin lütfunla şereflenmişiz artık. Arzın merkezindeyiz ilk mabette ilk evdeyiz. Uğur bereket ve hidayet kaynağı olarak vücut bulmuş kutsal evin çevresindeyiz. Üzerimizde ihramlarımızla dünyadayken ahiretin havasını duymakta ölmeden ölümün tablosuyla kucaklaşmaktayız. Dikişsiz bir beyaz ketenle iki parçalık bir ketenle. Allah’ım senin çağrına kulak verdik senin davetine icabet ettik, sana geldik sana sığındık. İbrahim(as)ın oğlu İsmaillin. Hacer anamızın ayak izlerini görüyor gibiyiz. Hep birlikte onların açlıklarını susuzluklarını duyuyor onların’’izinden’’gidiyoruz. Allahım beyti haraminin çevresinde senin yanındayız Allah resulünün müşriklerle olan savaşını senin yolunda çektiklerini hatırlıyoruz.

           Biraz ileride hemen biraz karşıda resulün dünyaya teşrif ettikleri evi görüyoruz kainatın efendisinin doğup büyüdüğü yeri gözlüyor Risalet’ini davetini, hicret ve devletini düşünüyoruz. Arafat’a çıkıyor, mahşeri tablonun heybetinden dona kalıyoruz. Vakfede sana el açıyor sana yalvarıyoruz. Senden gayri hiçbir güce boyun eğmeyeceğimizi senin yasalarından başka hiç bir yasayı kabul etmeyeceğimizi yalnızca sana kulluk edip yalnızca sana ibadet edeceğimizi haykırıyoruz. Sen hep bizi duyuyor ve görüyorsun. aczi yetimizi görüyorsun. Senin için yalnız senin için kesiyoruz kurbanlarımızı. Yalnız sana adıyoruz. bir gün en sevdiğimiz ve değer verdiklerimizi de senin yolunda adayabilmek için… Kızgın kumlar üstünde kandan bir nehir oluşuyor senin için. Şeytanla buluşmamızda küçüğü ve büyüğüyle karşılaştığımızda bismillah diyerek üzerine üzerine gidiyoruz. Ellerimizdeki kurşunlarımızla şeytanla birlikte tüm şeytanları taşlıyor tağutları yerle bir etmenin eylemini gerçekleştiriyoruz. Olanca gücümüzle vuruyoruz tam gözünün ortasından vuruyoruz. Kin ve öfkeyle vuruyoruz tüm gücümüzle taşlıyoruz şeytana ve onun dostlarına karşı atıyoruz taşlarımızı şeytanın gücünü güç otoritesini otorite olarak kabullenenleri bir bir yere seriyoruz. Üç gün boyunca taşlıyoruz şeytanı taşlıyoruz tağutu taşlıyoruz.

             Sonra hicret yoluyla gidiyoruz sevgilimizin mekanına sevgilinin ve dostlarının diyarına gidiyoruz onların izlerinden giderek gidiyoruz onların ayak izlerini takip ederek. Allah’ım senin resulünün ve onun dostlarının diyarı İslam’ın devlet olduğu yayılıp büyüdüğü beldeyi kucaklıyoruz senin adına senin aşkına senin yasaların kulu olmuş’ ’üstün’’ insanların beldesiyle tanışık oluyoruz. Allah resulünü selamlıyoruz, yanındaki Ebubekir’i(ra) Ömer’i(ra) Osman’ı(ra) selamlıyoruz altın çağın ‘’üstün insanlarını … Fatma’yı(r.anhüma) Ayşe’yi(r.anhüma) anamızı selamlıyoruz onların evlerini onların yerlerini görüyor kendimizden geçiyoruz bu kutlu beldeye gelinir de Allah’ın Arslan’ı Hamza (ra) görülmez mi? 72 üstün insanla birlikte şehadeti tadan Hamza(ra) selamlamak ona yönelmek, nasıl bir duygudur bilir misiniz? İşte Mekke… İşte Medine… ve işte hac… Âcizane beni de, bir adirli olarak hacıların arasına katarsanız memnun olurum. Allah ‘ın izni ile bende şirket yoluyla hac a gitmeyi düşünüyorum. İnşallah orada yeniden doğup yeniden her şey sil Baştan diyerek İslam’la tanışmayı arzuluyorum. Çünkü önce Allah’ın evini ziyaret ediyoruz, ondan sonra Arafat’ta vakfe yapıyoruz. Vakfe denilen yerde; babamız Adem’ in doğduğu yerdir. İnşallah yeniden doğar. Sıhhatli bir imanla memleketimize dönmeyi cenabı Zülcelal bizlere nasip eder inşallah. Ayrıca merhum Reşat kalkana da Allahtan rahmet diliyorum. Kederli ailesi başta olmak üzere bütün adirli kardeşlerimin başı sağ olsun Allah’ın selamı hepimizin üzerine olsun. 

 Abdulmecit KAYAR

Bu haber 3829 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı. İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi