Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil169 
Bugün Çoğul602 
Toplam Tekil 2250532 
Toplam Çoğul5024648 
Ip 3.235.228.219

VAN HAVA DURUMU

VAN
Evini Yapan Yardım (EYY) Projesi...

Evini Yapan Yardım (EYY) Projesi...

Tarih 03.Mart.2012, 09:26 Editör harunebiri

Van Valisi Münir Karaloğlu, depremde ev ve ahırları ağır hasar gören vatandaşlara Evini Yapana Yardım ( EYY ) projesi kapsamında konutlar için 40 bin TL, ahırlar için de 15 bin lira ödeneceğini belirterek

  Van Valisi Münir Karaloğlu, depremde ev ve ahırları ağır hasar gören vatandaşlara Evini Yapana Yardım ( EYY ) projesi kapsamında konutlar için 40 bin TL, ahırlar için de 15 bin lira ödeneceğini belirterek ” EYY modelini seçen vatandaşlar aldıkları kredileri 2 yıl ödemesiz, geri kalan taksitleri de 18 yıl içinde faizsiz olarak geri ödeyecekler.” dedi.

  İl Özel İdaresi Meclis Salonunda Van Merkeze bağlı köy muhtarlarıyla bir araya gelen Vali Karaloğlu, muhtarlarla, depremde ev ve ahırları ağır hasar gören vatandaşların Evini Yapana Yardım ( EYY ) projesi hakkında fikir alışverişinde bulundu. Vali Yardımcıları Murat Uzunparmak, Nurullah Ertaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferit Dağdeviren, Mahalli İdareler Müdürü Miraç Kaya’nın da hazır bulunduğu toplantıda Karaloğlu, Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la EYY projesi ile ilgili yaptığı görüşmenin detaylarını da paylaştı. Karaloğlu, “Biz toplu köy yapmak istiyoruz. Başbakanımızın da düşüncesi buydu. Daha modern, caddesi ve sokağı belli olan, camisi, okulu, taziye evi, sağlık evi, alt yapısı olan modern köyler yapalım istiyoruz. Bu düşüncemizi vatandaşımızla paylaştık; ama vatandaşlarımız tarım ve hayvancılık uğraşları nedeniyle bir arada toplanmanın doğru olmayacağını ifade ettiler. Bizlerde bu talepleri Sayın Başbakanımızla paylaştık. Başbakanımızla yaptığım görüşme sonunda ‘Evini Yapana Yardım’ ( EYY ) modelini önerdim. Kendisi de bu fikre sıcak baktılar” dedi.

BAKANLIK 3 TİP PROJE GELİŞTİRİYOR

Evini Yapana Yardım (EYY) projesi hakkında da bilgi veren Karaloğlu şunları kaydetti: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kendi evini yapacak vatandaşlarımız için 3 tip proje hazırlıyor. Bunlar 100 m2, 130 m2 ve 150 m2 şeklinde olacak. Vatandaş bu 3 projeden birisini seçecek daha sonra yer tespiti yapılacak ve inşaat başlayacak. Bu yapılacak evin her aşaması Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın oluşturmuş olduğu bir denetim ekibi tarafından konutun demir miktarı ve beton kalitesi kontrol edilecek. Yapılan evlerin olası bir depremde yıkılmaması için de denetime büyük önem vereceğiz” dedi.

ÖDEMELER 2 YIL ÖDEMESİZ TOPLAM 20 YIL SÜRECEK

Köylere TOKİ tarafından yapılacak konutların fiyatları ile de bilgi aktaran Karaloğlu, “Toki tarafından yapılacak 100 m2 konutun fiyatı 70.000 TL, ahırlar için de 15.000 TL. Vatandaşımız ilk 2 yıl ödemesiz geri kalan 18 yılında ise eşit taksitlerle faizsiz ödeyecek. Yıllık %10 enflasyonu hesap edince 20 yıl sonunda ödenecek miktar bugünün parası ile 28 bin liraya mal olacak. EYY modelinde ise yapılacak konutlar için 40 bin lira, ahırlar için ise daha önce planlanan 10 bin lira iken başbakanla yaptığım görüşme sonucunda bu miktarı da 15 bin lira olarak belirledik. Yine EYY modelini seçen vatandaşlarda 20 yıl ilk 2 yıl ödemesiz geri kalan 18 yıl eşit taksitlerle faizsiz olarak ödenecek. ” dedi.

AFET TEHLİKESİ ALTINDAKİ KÖYLER TAŞINACAK

Afet tehlikesi altında olan köylerin daha güvenli yerlere taşınacağını kaydeden Karaloğlu, köylerde orta hasarlı konutların vatandaşın istemesi halinde ise ağır hasar kapsamına alınarak, ağır hasarlıların yararlandığı imkanlardan yararlanabileceğini bildirdi. Muhtarlara köylerinde bulunan çadırların kapalı bir mekanda muhafaza edilerek Valiliğe ve Kızılay’a bilgi verilmesini de isteyen Karaloğlu, vatandaşların kullandıkları konteynerlere sahip çıkılmasını, konteynere zarar verenlerin ise hak sahibinden tanzim edileceği uyarısında bulundu. Yaklaşık 1 saat süren toplantı sonunda Vali Karaloğlu, muhtarların Evini Yapana Yardım ( EYY ) projesi ve TOKİ tarafından yapılacak konutlarla ilgili düşüncelerini dinledikten sonra toplantıdan ayrıldı.

Bu haber 4143 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı. İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi