Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil152 
Bugün Çoğul429 
Toplam Tekil 2250515 
Toplam Çoğul5024475 
Ip 3.235.228.219

VAN HAVA DURUMU

VAN
Adır Adası

Adır Adası

Tarih 05.Nisan.2010, 19:35 Editör harunebiri

Ortaçağda Elyazma Kitapların Önemli Üretim Merkezlerinden Biri

    Adır Adası

Ortaçağda Elyazma Kitapların Önemli Üretim Merkezlerinden Biri
 
    Van Gölü çevresi binlerce yıldır çeşitli uygarlıkların oluşturduğu maddi kültür değerlerinin zenginliği bakımından adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. Bu özelliği nedeniyle Van ve çevresi 1827'li yıllardan itibaren Avrupalı gezginlerin, birçok yerli ve yabancı bilim adamının ilgi odağı haline gelmiştir. Aynı ilgi günümüzde de kesintisiz sürmekte, bilimsel araştırmalar ve arkeolojik kazılar devam etmektedir.
 
    İşte bu maddi kültür değerlerinin Lim Manastırını bünyesinde barındıran tarihi ve turistik yerlerden birisi de Adır Adasıdır. Ada Van-Erciş karayolunun 40. kilometresinde, kıyının yol ile kavuştuğu yerden yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Van merkeze bağlı Adır (Yaylıyaka) Köyü Tewleder (Döşeme) mezrasından 10 dakikalık bir motor yolculuğu ile ulaşım sağlanabilmektedir.
 

 

Aziz Georges Kilisesinin batıdan görünüşü...

   Van ve çevresinin tarihi geçmişi oldukça karışık olup, Urartu Devletinden (M.Ö. 860-580) sonra bölgede süreklilik arzeden siyasi bir oluşum kurulamamıştır. Osmanlı Devletinin 1548'de Van Gölü çevresini Safevi Devletinden almasına kadar geçen sürede büyük devletlerin vesayeti altında tampon bir bölge olarak el değiştirmiştir.
 
  Aziz Gregorios Lusavoriç'in çalışmaları sonucu IV. yüzyılda bölgeye yayılan Hristiyanlık XX. yüzyıl başına kadar yaşamını sürdürmüştür. Müslüman devletler zamanında dini inaçlarını serbestçe yaşayan Hristiyanlar'dan "Sadık Teba" olarak adlandırılan Ermenilere, Osmanlı idaresi zamanında da geniş bir inanç hürriyeti tanınmıştır. Bu serbestiyet içerisinde Hristiyanlar birçok yerde manastır ve kilise inşa etmiştir.
 
 
    Yerleşim merkezlerinde uzakta kurulan, dini eğitim ve öğretimin yapıldığı ve elyazma kitapların yazıldığı manastırlardan biri olan Adır Adasındaki Lim Manastır'ının inşası XIV. yüzyılda din adamı I. Zakariya tarafından 1305'de gerçekleştirilmiştir. 1310 tarihli el yazma bir kitapta: " Bu kiliseyi 1305 yılında görkemli bir şekilde Zakariya yapmıştır." ibaresi vardır. Kuruluşundan itibaren elyazma kitapların yazıldığı önemli merkez olan manastır, 1534 tarihinde Safevi Hükümdarı Şah Tahmasp tarafından tahrip edilerek kapatılmıştır. 1621'de Moks'lu Nerses öğrencileriyle adaya yerleşmiş ve Aziz Georges Kilisesi'ni inşa etmiştir. XVII. yüzyılda manastır hayatı canlanmış ve tekrar elyazma kitapların yazıldığı merkez konumuna gelmiştir. Ön giriş mekanı olan Jamatonun ve Şapelin yapım tarihi ise 1766'dır.
 
  Adanın güneyinde kurulmuş olan manasıtırın; Aziz Georges Kilisesi, Aziz Sion Şapeli, çan kulesi, keşiş hücreleri, okul ve iskeleden oluştuğu bilinmektedir. Ancak manastırdan günümüze Aziz Georges Kilisesi'nin giriş kısmının kuzeyindeki tonozlu bir mekanı jamaton ve Aziz Sion Şapeli ulaşmıştır.
 
  Günümüzde yıkık olan Aziz Georges Kilisesi'nin serbest haç planlı olduğunu eski çizimlerden öğrenmekteyiz. 1.90 x 1.60 m. ölçülerindeki tonozlu mekan kilisenin batı haç kolundan kalmıştır.
Resim:Jamatonun taşıyıcı elemanları ve kısmen yıkık kubbelerden biri...

 
 Aziz Georges Kilisesinin kuzeydoğudan görünüşü...

 

Aziz Georges Kilisesinin doğudan görünüşü...

 Batı haç kolu aynı zamanda jamatondan kilseye giriş kapısının açıldığı yerdir. Beyaz kalker taşıyla kaplı kilisenin beden duvarları yaklaşık 1.00 m.kalınlığındadır. Tonozlu mekanının üst kısmında yer alan üç sıra halindeki silmeler dikkat çekicidir. Süsleme olarak silmelerde üç sıra halinde niş motifleri bulunmkatadır.
 
  Kilisenin batı girişinde bitişik olarak yapılan jamaton dıştan 14 x 14 m. ölçülerinde kare bir plana sahiptir. İç mekanın ortasında yer alan yaklaşık 1 m. kalınlığında dört adet kare paye ve duvarlarda yer alan sekiz adet duvar payesinin taşıdığı sivri kemerlerin üzerine oturan pandantif geçişli dokuz adet kubbe, üst örtüyü oluşturur. Yapı dıştan kırma çatılıdır ve taş plaklarla kaplanmıştır. Jamatonun zemini içten ve dıştan yaklaşık 1.50 m. kadar yükselmiş durumdadır. Bugün moloz taşlarla örülerek kapatılmış bulunan 1.30 m. enindeki sivri kemerli giriş kapısı batı duvarının tam ortasında yer almaktadır. İç mekanın  kuzeydoğu köşesinde ise şapele geçiş kapısı vardır. Doğu duvarı kısmen yıkılmıştır. İç mekanın aydınlatılması dört cephede açılan 11 (onbir) adet mazgal pencere ile sağlanmaktadır
 Resim: Jamatonun batı giriş kapısının iç mekandan görünüşü...

Jamatonun içinden payelerin taşıdığı sivri kemerler ve kubbeler...

Jamatonun batı giriş kapısı ve mukarnas dizilerinden oluşan süslemesi...

Tonozlu mekanın üst kısmında görülen silem kuşakları...

   Yapının dış cephelerinde, batı giriş kapısı hariç hiçbir süslemeye rastlanmaz. Batı cephede yer alan giriş kapısı iki sıra halinde işlenmiş mukarnas dizisi ile süslenmiştir. İç mekandaki tek süsleme elemanı duvar tekniğinde olup 1 m. kalınlığa sahiptir.
 
 
   Aziz Sion Şapeli Janotonun kuzeydoğu köşesine eklenmiştir. Mimari bir özellik arzetmeyen şapelin duvarları düzgün kesme taş malzemelerle kaplanmıştır.yapıda herhangi bir süsleme unsuru bulunmamaktadır.
 
  Bu yapılar topluluğu Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Kurulu tarafından birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tescil edilerek koruma altına alınmıştır.
 
    Van ve çevresinden günümüze kadar gelen diğer kilise ve manastırlar gibi Adır Adasın'daki Aziz Georges Kilisesi Kompleksi de, Müslüman devletlerin ve medeniyetinin, himayesindekilere karşı göstermiş olduğu engin hoşgörünün bir ispatı olarak karşımızda durmaktadır.
 
  Resim:  Aziz Georges Kilisesinden kalan batı haç kolundaki tonozlu mekan...
 
adirli.com olarak katkılarından dolayı Sayın Yalçın KARACA ya Teşekkürler...
 

Bu haber 15442 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köy Tanıtım

Satılık ve Kiralık Bürolar...

Satılık ve Kiralık Bürolar... yeni yapılmış iş merkezinde Avukatlar ın yoğun kaldığı 2+1 ve 3+1 sıfır bürolar...

Lim Manastırı (Tewledér)

Lim Manastırı (Tewledér) Lim/Lim Anabad Manastırı , adaların en büyüğünde inşa edilmişti ve daha 884'te varlığı biliniyordu .Ugradığı tü...

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi