Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil156 
Bugün Çoğul456 
Toplam Tekil 2252241 
Toplam Çoğul5028583 
Ip 44.200.40.195

VAN HAVA DURUMU

VAN
Adır Adası' nda Martı Ölümleri...

Adır Adası' nda Martı Ölümleri...

Tarih 16.Temmuz.2012, 14:48 Editör harunebiri

Van Gölü' ndeki en büyük ada olan Adır Adası' nda yüzlerce martı telef oldu, kalanlarsa can çekişiyor.

   Van Gölü'ndeki en büyük ada olan Adır Adası'nda yoğun üreyen martılar yiyecek bulamaz oldu. İnci Kefalı balığı ile beslenen yavru martıların yüzlercesi balıkların kıyıdan çekilmesiyle telef oldu.

   Adada incelemelerde bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Yyü) Yaban Hayatı Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Lokman Aslan, ölümlerin önüne geçilmesi için en kısa sürede önlem alınmasını gerektiğini belirterek, bununla ilgili rapor hazırlayacağını söyledi.

   Van Gölü içerisideki Adır Adası'nda Haziran ayı başlarında üremeye başlayan, sayıları binleri bulan martılar yiyecek bulamaz oldu. Martıların bir çoğu yumurtadan çıktıktan 1 hafta sonra telef olurken, bir bölümü de açlık ve sıcağa rağmen yaşam mücadelesi veriyor. Adanın her tarafını saran martı leşleri kötü kokulara da neden olurken, Van Yyü Yaban Hayatı Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Lokman Aslan, ölümlerin önüne geçebilmek için adada incelemelerde bulundu.

   Yaptığı incelemelerden sonra martıların açlık ve sıcaktan telef olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Lokman Aslan, hazırlayacağı raporu yetkililere sunacağını söyledi. Yrd.Doç.Dr. Aslan, şöyle dedi

   "Adır Adası, Van martısının üreme alanı. Ada sahillerinin temiz olması nedeniyle İnci Kefalı üreme zamanında kıyıya gelen ve bu dönemde üreyen martılar bu balıkla besleniyor. Martılarda üreme tam kapasite olmuş. Balıkların üremesi tamamlandıktan sonra kıyıdan uzaklaşınca, martı popülasyonu da fazla olunca açlık başlamış. Bu da ölümlere neden oluyor. Biz bu ölümlerin önüne geçmek için neler yapabileceğimize bakıyoruz. Binlerce minik yavru martı var. Bunların ölmemesi için alınabilecek tedbirlerle ilgili rapor hazırlayacağım. Doğal hayatta ölümler olabilir. Bu ölüleri de başka hayvan temizlemektedir. Örneğin Adır Adası'nda tilki olsa, ölümler bu kadar etrafı rahatsız etmezdi. Burada doğal denge bozulduğu için kurt, çakal ve tilki barınmamaktadır. Dolayısıyla tek yönlü bir üreme var."

 İlgili Haber Videosu Aşağıdadır...

 

Bu haber 4069 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı. İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi