Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil156 
Bugün Çoğul492 
Toplam Tekil 2250519 
Toplam Çoğul5024538 
Ip 3.235.228.219

VAN HAVA DURUMU

VAN
Dr. İliklerden Ailesinin Büyük Başarısı...

Dr. İliklerden Ailesinin Büyük Başarısı...

Tarih 02.Haziran.2015, 09:29 Editör harunebiri

Köylümüz Opr. Dr. Ümit Haluk İliklerden İle Eşi Opr. Dr. Duygu Mergan İliklerden in büyük başarısı...

   Köylümüz M. Sıddık & Şermin İliklerden in Oğlu Opr. Dr. Ümit Haluk İliklerden İle Eşi Opr. Dr. Duygu Mergan İliklerden in büyük başarısı... Özalp Devlet hastanesinde mecburi görev icabı Genel Cerrah olarak görev yaptığı halde mesai vakitleri veya mesai dışı hiç boş durmayan tabiri caizse kabına sığmayan köylümüz Opr. Dr. Ümit Haluk İliklerden ile yine asistanlığı döneminde YYÜ de başarılı çalışmaları ile göz dolduran ve şu anda Bölge Hastanesinde Göğüs Cerrahi Uzmanı olarak çalışan eşi Opr. Dr. Duygu Mergan İliklerden bölge hastanesinde yatan bir hastaya Kapalı yemek borusu ameliyatı gibi zor bir ameliyatı yaparak Van da büyük bir başarıya imza attılar... adirli.com olarak kendilerini kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz...

Basında Çıkan Haber Metni...

   Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Dr. Ümit Haluk İliklerden ile doktor eşinin müdahalesi sonucu 80 yaşındaki yemek borusu (özofagus) kanseri Hasan Bolkan sağlığına kavuştu.


  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Operatörü Dr. Ümit Haluk İliklerden, yemek borusu kanserinin Van ve bölgesinde sık görülen kanserler olduğunu belirtti. Yemek borusu kanseri ameliyatının açık ve kapalı şekilde yapılabildiğini ifade eden İliklerden, “Kapalı yemek borusu ameliyatı, artık dünyada ileri deneyimli merkezlerde, hastaya sağladığı ameliyat sonrası solunum fonksiyonları, yara yeri komplikasyonları, kesi yapılmadan ve ağrının az olması nedenleriyle tercih edilen konforlu bir yöntemdir. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez yaptığımız kapalı yemek borusu ameliyatı, aynı zamanda 80 yaşında koroner arter (kalp damar) tıkanıklığı olan kapalı yemek borusu ameliyatı yapılan Türkiye’deki ilk vakadır” dedi.

  İliklerden, yaklaşık 30 santim kesilerle göğüs ve karın boşluğuna girerek yapılan açık ameliyat yerine, kapalı özofajektomi ameliyatını gerçekleştirdiklerini söyledi. Ameliyat sonrası dönemdeki faydaları hastada gördüklerini dile getiren İliklerden, şöyle konuştu: “Hastamızın kalp damarlarında bir tıkanıklığı mevcuttu. Ya bu kalp damar hastalığının giderilmesi için beklenecekti, ya eş zamanlı bir ameliyat yapılacaktı ya da direk bizim yaptığımız gibi yemek borusunun çıkarılmasına yönelik bir ameliyat yapılacaktı. Yalnız biz kalp damar hastalığını bekleseydik bu erken evre tümörün ilerlemesine neden olabilirdi.

  Bu anlamda Türkiye’de 80 yaşında kalp damar hastalığı olan bir hastaya özofajektomi dediğimiz ameliyat yapılmıştır. Açık ameliyatta bir tercihtir. Ancak, bu açık ameliyatta hastaya karın ve göğüsten yaklaşık 30 santimlik bir kesi yapılır. Çok genç hastalar bile bu kesileri, bu açık ameliyatları tolere edemeyebilir. Bu yüzden kapalı olarak yapılan bu ameliyatta hastaların yarı yarıya enfeksiyonları olmamakta ve hasta daha ağrısız ve konforlu bir hayat sürmektedir.”

 Genel cerrahi ve göğüs cerrahi kliniklerinin bazen tek başlarına bazen de birlikte bu tür ameliyatları yaptıklarına dikkat çeken İliklerden, “Bu ameliyatı eşimle birlikte yapmış olmaktan da ayrıca ailece gurur duymaktayız. Bu ameliyatı gerçekleştirmemizde ve cerrahi hayatımızda desteklerini esirgemeyen değerli hocamız Prof.Dr. Çetin Kotan ve Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

 Yemek borusu kanserinin bölgede sık görülen bir kanser çeşidi olduğunu vurgulayan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Operatör Dr. Duygu Mergan İliklerden de, “Bunlar çok büyük ameliyat. Bunların kapalı yapılabilmesi hastalar için çok konforlu. Bölgemizde sık görülen bir kanser çeşidi olduğu için bu ameliyatların hastanemizde yapılabilmesi, hastaların başka şehirlere gitmemesi bizim için gurur verici bir durum. Hastamızın genel durumu çok iyi, kısa zamanda taburcu etmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

 Hasan Bolkan adlı hasta ise, daha önce boğazının tıkanmasından dolayı yemek bile yiyemediğini ifadeederek, “Şu an durumum iyi. Önce yemek yiyemiyordum boğazım tıkanmıştı. Doktorlar bana ‘yok’ demedi. Allah onlardan razı olsun” şeklinde konuştu.


Haber linki İçin Tıklayın...

Bu haber 5720 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı. İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi