Bir Murat ÇELİK Kuruluşudur... Başarmak Karar Vermektir.
Adır Köyü
ANASAYFA NOSTALJİ FOTO VİDEO SPOR BASINDA ADIR İLETİŞİM VE ÖNERİ SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Online
Bugün Tekil181 
Bugün Çoğul703 
Toplam Tekil 2250544 
Toplam Çoğul5024749 
Ip 18.232.59.38

VAN HAVA DURUMU

VAN
Adır İskelesi Yeniden Ortaya Çıktı. 09.10.2021

Adır İskelesi Yeniden Ortaya Çıktı. 09.10.2021

Tarih 20.Ekim.2021, 09:32 Editör harunebiri

Adır İskelesi Yeniden Ortaya Çıktı. 09.10.2021

    Eskiden dedelerimiz döneminde gemiler yanaşır ve köylülerimiz bu iskele üzerinden gemilere biner ve Van iline gelirler diye bize sürekli hikayeler anlatılır. Bu tarihi yapı bugün suların geri çekilmesi ile eski heybetli yapısından çok şey kaybetse de yine ortaya çıkmış durumda.

    Çocukluğumda da her göle gittiğimde cesaret göstergesi idi Adır İskelesi üzerine çıkıp kendine sulara atmak ve suyun dibinden çamur çıkarmak. Tabi bunu yapabilen birkaç kişiydi. Hatırladığım kadarı ile Veli Gezer ve M. Emin Kayar abilerimiz bu konuda çok iyiydiler.. Biz de abilere güvenerek direklere tutunur onları izlerdik.

    09.10.2021 tarihinde yaptığım ziyarette iskele nin çekilen sular sonucu ortaya çıktığını görünce eski günler aklıma geldi. Ayrıca çekilme sonucu ortaya çıkan SODA (PORANG) yı görünce çocukken annelerimizin elbise için bu maddeyi deterjan gibi kullandıkları dönemler aklıma geldi. Çocukluğumuzda hepimiz yüzmeyi orada öğrendik. Anne ve Babalarımızın çocukluğu da o sahilde geçti.

    Sular yaklaşık 50 metre geri çekilmiş. Ve ortaya 100 yıldan eski bir tarihi yapı ortaya çıkmış.  Sular içinde bunca yıldır dayanmış ağaçları görünce eskiden yapılan ve kullanılan malzemelerin ne kadar dayanıklı olduğunu görebiliyorsunuz. Üzerindeki çiviler hala duruyor ve çürümemiş.

    Sular çekilnce GOLA GAMéŞA ve KÜÇÜK ADA arasındaki SURMIL da ortaya çıkmış. Ada ya gidip yumurta topladığımız dönemler aklıma geldi. Gola Gaméşa biraz daha güvenli olduğu için biz çocuklar anneler çalışırken orada yüzerdik. Yani orada dolaşınca resmen geçmişi yaşıyorsunuz.

   Benim fikrim bu tarz tarihi yerlerin tekrar kullanıma kazandırılması için tadilattan geçirilerek yeniden kullanıma kazandırılması. Bu amaçla belirli mevkilerde olan köylümüz İta Amirlerinin katkısı olabileceği kanısındayım. Tabi bu süreçte istenirse bir ekip oluşturarak yerinde inceleme yapılabilir ve ne yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde de bulunabilir. Hatta sullar çekilmiş iken oraya kum çekilebilir ve sahil ıslahı da yapılabilir.

    adirli.com olarak bize düşeni biz yerine getirmeye çalışıyoruz fakat takdir edersiniz ki bu işi tek başımıza yapmamız çok zor. Bu süreçte sizlerin öneri ve destekleriniz bizim için önemli olacaktır. Tuşba Belediyesinde, Valillikte ve İl Turizm Müdürlüğünde bu konuda tanıdığı olan var ise lütfen bizlere prosedür konusunda yardımcı olursa çok makbule geçecektir. sizlere çektiğimiz fotoları atıyorum.

  Kanallarımıza lütfen abone olun...

önce bu videoyu başlatın öyle fotolara bakın.... 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
adirli.com

Bu haber 783 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı. İnci Kefali Avlama Yasağı Başladı.

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör Şampiyon Özgüzeldere. Murat Yıldırım Teknik Direktör

SOSYAL MEDYADA ADIR

16 Mart 1988 Halepçe Katliamını Kınıyoruz...16.Mart.2022

HAFTANIN SÖZÜ

"Güneşin
sana
gelmesini
istiyorsan,
gölgeden
çık."

Konfüçyüs

ANKET

Bu Yıl Köy de Buluşma Programı Düzenlensin mi?Tüm Anketler

 

Site Adır Köyünü tanıtmak için 2010 yılında kurulmuş kişisel bir sitedir. Siteye katkıda bulunmak için köyümüzle ilgili her türlü dökümanı gönderebilirsiniz. e-mail adresim ****harunebiri@hotmail.com**** Bütün telif hakları Harun EBİRİ'ye aittir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Site Tasarım ve Editleme     |     Harun EBİRİ

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi